Autók » Barkas » B- (1000)

B- VW1.1 motorral átépítve

Hókuszpók

Egyszer kibéreltük a Műegyetem Schönherz Zoltán Kollégiumtól, hogy ezzel menjünk Görögországba. Ez volt életem legnagyobb autószerelése, a 3 hét alatt gyakorlatilag folyamatosan autót szereltünk.

Már Nagylaknál nem volt önindítója Hókuszpóknak (így neveztük, már nem emlékszem miért), Makón 2 szereló is gányolt benne valamit (pillangószelep, automata szívató), de önindító az nem lett. Ellenben alapjárat sem volt. A kettő eredményeképpen állandóan leállt. 2-3 nap múlva az oldalajtó alsó zsanérja is megadta magát, így kikötöttük az ajtót, és csak kb. 30 centire nyílt. Mikor lerohadtunk pld. Athénban valami lámpánál, akkor kiugrott 2-3 napbarnított, koszos, strandpapucsos ember és látható rutinnal betolták. Az oldalajtó résén pedig közben labdák, vizeskannák, szalmakalapok hullottak ki.

A Barkas a szerb-bolgár határon is lerohadt, de könnyed porlasztó-szétszedés és összerakás után beindult.

Bulgáriában jelentkezett a hűtőrendszer problémája: rendszeresen (emelkedőn kb. 500 méterenként) felforrt a hűtővíz. A kiegyenlító-tartály az anyósülés előtt van, és az ott utazó kolléga folyamatosan figyelemmel kísérte: "bugyog má´, bugyog". Vagy a lábával mérte, hogy milyen meleg. Sajnos arra, hogy a légtelenítő csavar a jobb első ajtó nyílásában van, csak hetekkel később jöttünk rá.

Az utazást tehát megszínesítették azok a jelenetek, amikor vadidegenekhez kopogunk be mindenféle hegyi tanyákon, üres vizeskannákkal, hűtővizet kérve.

Sikerült Görögországot elérni, ahol is eleinte jól ment minden. Majd következett egy kis emelkedő Trikala és Ioannina között, ahol a sok felforráson kívül az a csúfság esett meg, hogy elszakadt a gázbowden. Benzinkútnál gyorsan pótoltuk.

Később egy hegyi tisztáson tartott pihenőn valaki a kocsi alá nézett, és azt tapasztalta, hogy a váltó és a motor szétnyíltak, és a csavarok egy része kiesett. Szerencsére más, kevésbé érzékeny részekről bányászott csavarokkal valahogy összehúztuk ismét a váltót és a motort korábbi meghitt közelségbe.

Igoumenitsában feltörték a Barkast! Ez annyira hihetetlen, hogy meg is esküszöm rá hogy így volt. De nem vittek el semmit. Talán végül megsajnáltak bennünket, amikor jobban megnézték az autót.

Ezután kilyukadt a benzincső. Ezt megragasztottuk Leukoplast-tal, de a fránya benzin leoldotta a ragasztót, majd, mint a Tisza, hordalékát lerakta a porlasztóban. Ennek kitakarítása kiváló félnapos türelemjáték volt.

Később ki akartuk venni a termosztátot, hogy ne forrjon fel olyan sűrűn a víz, de közben eltörtük a termosztátházat. Iszonyatos drótos gányolásokkal sikerült valahogy megakadályozni a víz elfolyását, és beindítani, majd eljutni Athénba. Ott egy rendes műhelyben adtak új termosztátházat.

Lassan elindultunk hazafelé: de az úton szörnyű dolog történt: elment a kuplung. Ekkor már kénytelenek voltunk görög traktorosok segítségével autószerelő műhelybe vontatni a Barkast. Sajnos itt sok jó hírrel nem szolgálhattak: az egészet szét kell szedni. Megmagyaráztuk a mesternek, hogy nekünk ezt egészen biztosan nincs pénzünk kifizetni, de megpróbáljuk megcsinálni mi magunk a műhelyben. Úgy is lett. A szerelő eleinte segített nekünk, de egy idő után közölte, hogy ettől a kocsitól neki fejfájása van, és ő aztán hozzá nem nyúl. Mikor az egészet széjjelgányoltuk, láttuk, hogy a kuplungtárcsa erősen elfogyott.

Elmentem stoppal a legközelebbi városba, de ott azzal szembesültem, hogy a kuplungtárcsa ára magasabb mint összesített drachmáink (már ekkorra eléggé le voltunk égve).

Visszajöttem dolgom végezetlenül, és végül megpróbáltunk reszelni a kuplungtárcsa kiemelkedő fém alkatrészeiből, hogy ne üljön fel azokon. Ezután összeraktuk az egész kocsit. És beindult. És volt kuplung. Ekkor harmadik napja tartott a monstre Barkas-szerelés. (Ezek a napok: este egy kis fürdés a tengerben, kómaszerű álom a tengerparton a hálózsákban, majd irány a műhely, és egésznapos szerelés)

Elérkezett a visszaindulás ideje. Sajnos a Barkas végsebessége kb. 20 km/h-ra visszaesett, és képtelen volt felmenni a legkisebb emelkedőn is. Pedig ment mind a 4 henger, és a porlasztó is oké volt. Még egyszer szétszedtük a benzinellátó rendszert (ekkorra többen a hazastoppolást tervezgették, és azt számítgatták, mennyiért vehetünk egy Barkast a kollégiumnak e helyett), és csodák csodája, a kocsi beindult, és még erő is volt benne.

Szerencsésen hazaértünk Magyarországra, és ettől kezdve egy barátommal ketten kezeltük a Barkast a Kollégiumnak.

Volt ott mindenféle csúnya dolog: a hibák felsorolása szinte lehetetlen. Így a kollégium ujjongva adta el egy kollégistának, aki utána nem mindennapi szívásokat élt meg vele, és ha volt egy kis esze, végül belökte valami erdélyi szakadékba (Erdélybe akart vele járni, ugyanis).

- Hát ez a felsorolás ennek a textarea-nak a terjedelmét nagyon meghaladná, mivel ezen a Barkason fejétől a farkáig sorban minden elromlott.

Műegyetemi szerelőműhely (sótlan, mogorva, drága mesterek)

Schönherz Zoltán Kollégium Barkas Kör (parkoló)

Fenntartási költség (5) Évjárat 1985
Előző autója? Opel Rekord D Következő autója? Ford Fiesta