Autók » Daewoo » Espero (1991-1999)

Espero 1.5i 16v

Próza négy keréken

Bizonyára sok autórajongó kisfiú könyvtárában megtalálható volt Jobbágy Károly Líra négy keréken című verseskönyve, melyben egy Adler Trumpf Junior gazdája szedte rímbe gondolatait az autóról gyönyörű illusztrációkkal kisérve. Ha egy költő Daewoo Espero-t vesz, valószínűleg az autó méltatása helyett inkább filozófiai kérdésekre használja el jambusait.
Nem azért, mintha nem lehetne a géppel autózni. Bocsánat: közlekedni. Gyorsul (növeli a sebességét), fékez, kellő óvatossággal kanyarodni is lehet vele (mellső hajtott kerekei két irányba fordíthatóak). Ha egy költő ezt a tipust választja egészen nagy valószínűséggel eljut a kávéházból egyéb, költők által látogatott helyekre, sőt. A jármű alkalmas a filozófiai elmélyülés elősegítésére süppedős fotelei által. Egyetlen autógyárnak sem kívánom, hogy a múlt évezred Daewoo-iról vegyen példát, de az Espero ülése nagyon puha és kényelmes. Az olasz tervezésű karosszéria még egyfajta dzsentrieleganciát is kölcsönözhet hétszilvafás költőnknek, és ajtók alsó részén, az üzemanyag-töltőnyílás ajtaján, valamint a teljesen véletlenszerű helyeken előforduló rozsdafoltok értelmezhetők bizonyos Rimbaud-i romlás virágaiként. A dekadencia nem csak a külső lemezekre jellemző. Kétszázezer kilométer a leghűségesebb társból is kihozza a galád összeesküvőt. A költőknek általában nehéz sorsa van, ezért a tompított világítás visszajelzőjének hibája nem okozhat lelki törést számukra. Az üzemanyag vészes fogyására figyelmeztető piros izzó kiégése viszont szerezhet kellemetlen meglepetéseket egy világunk jövőjének alakulásába belefeledkezett művésznek. A kipufogó és a tengelykapcsoló-szerkezet lassú elmúlása az autós élet része. Folyamatos, akár az évszakok változása, ezért időben védhető. A generátor menet közbeni meghibásodása viszont hozhat némi színt a kívül-belül szürke autó hétköznapjaiba. Mivel ilyenkor nincs megfelelő töltés, az elektronika letiltja a motor működését a magyar nyelv számos újszerű szófordulattal való bővítésére biztatva a költőt. A beltér nem túl izgalmas, ám a részletekben megannyi szépség bújik meg. Színvilágában a fotózás hőskorát idézi. A váltókar nyikorgása, mintha egy szúette sublót ajtaját zárnánk rá többszáz éves rejtélyekre, nagy sebességnél a kézben maradó kapaszkodók segítenek a költőtársaknak átértékelni az élethez való viszonyukat, és a kürt hiánya a fővárosi forgalomban egy csapásra nyugodtan szemlélődő bölcs szerzetessé teszi a lánglelkű poétát. A gyári rádiósmagnó Tandori Dezsőt idézve: "Egy pont között a legrövidebb út." Mindezek ellenére az autó igazi értéke nem a fémben-műanyagban rejlik.
A négy és fél méteres szürke testen megcsillanó Daewoo felirat vörös posztóként hat az alsó középkategóriás autók tulajdonosaira, a legyőzhető Góliát képét vetítve lelki szemeik elé. A környezetére érzékeny művész ilyenkor megláthatja a mélyről jövő ősi emberi ösztönöket, átpillantva a jobbról elhaladó jármű maximális fordulatát elérő egyliteres motorjának zajától megrészegült sofőrjének átszellemült arcára. Ugyanez a felirat, a rozsdás-foltos karosszéria és a méretes irányjelző lámpák biztosítják a nyugodt városi közlekedését az egy-egy rímen morfondírozó művésznek. A tudatosan közlekedő, vagyonát féltő autósközösség már messziről követi a gazdaságilag teljesen értéktelen járművek mozgását, és törekednek a konfliktusmentes együttélésre, így a Daewoo irányjelzője nem szándékot jelez, sokkal inkább egyfajta prófécia kijelentéseként értelmezhető - a forgalom tengere megnyílik előtte.
Mindent összevetve: az Espero ideális választása lehet egy költőnek, szürke igáslóként ihletet adva. Mivel jelen sorok írója nem költő, ezért csak annyit mondhat: a kocsi nagy, keveset eszik, kényelmes, olcsó hozzá minden, rozsdásodik és sok apróbb-nagyobb hibája van.

- Generátor, kipufogó, kuplung - csere. Az olaj lassan szivárog, nem működik a szélvédőmosó spricnije, néha nem megy a jobb hátsó ablakemelő, nincs kürt és beragadt az antenna. Az egyik kapaszkodó leszakadt és néhány izzó kiégett a műszerfalban.

Vidéken szervizeltetem, megbízhatóak.

Fenntartási költség (7) Évjárat 1997
Előző autója? Fiesta 1.0 Következő autója? Alfa? Dacia?
Verdikt (6.2/10)

Daewoo Espero 1991